• FinQ – PROGRAM FINANČNÉHO VZDELÁVANIA A ROZVOJA FINANČNEJ KULTÚRY PRE ŠKOLY

Sme súčasťou nového unikátneho vzdelávacieho programu!

Naša škola je jednou z 25 vybraných škôl z celého Slovenska, ktorá bude svojich žiakov podporovať v rozvoji finančnej kultúry. Program FinQ, ako prvý na Slovensku, prináša komplexný prístup k finančnému vzdelávaniu a poskytuje materiály s metódou akčného prístupu k finančnému vzdelávaniu na školách. Jeho cieľom je, aby žiaci dokázali:

• pochopiť potrebu a kontext finančného vzdelávania,

• zaujať stanovisko k reálnym situáciám spojeným s finančnou kultúrou,

• správne sa rozhodovať v danej oblasti.

Veríme, že vďaka programu FinQ budú naši žiaci v budúcnosti finančne zdatní a budú sa tak vedieť zodpovedne správať voči sebe a svojmu okoliu a aktívne sa zapájať do ekonomického a spoločenského života.

Finančná gramotnosť na našej škole

Naša škola sa prihlásila do vzdelávacieho  programu  FinQ Nadácie Slovenskej sporiteľne kde spomedzi takmer 190 škôl bolo vybratých 25 a medzi nimi aj naša Špeciálna základná škola ako jediná zo špeciálnych škôl. Je to inovatívny vzdelávací program ,ktorý je jedinečný nielen na Slovensku ale aj v medzinárodnom kontexte. Keďže sa jedná o pilotný projekt tak sme sa museli naučiť pracovať s týmto programom najskôr  my učitelia. Vzdelávanie sme ukončili záverečným pohovorom  s vedením Nadácie SLSP a tak získali certifikát o ukončení inovačného vzdelávania v oblasti finančnej kultúry. V ďalšom kroku sme si zvolili za pilotnú triedu žiakov 5.ročníka, ktorý na začiatku školského roka prešli úvodným testovaním aby sa zistila ich úroveň kompetencií v oblasti finančnej kultúry a ďalej sa tak mohlo stavať na ich vedomostiach. Celý predchádzajúci školský rok žiaci riešili metodické listy a úlohy, kde sa oboznamovali s novými pojmami. Dôraz sa kládol na rozvoj kritického myslenia. V priebehu roka sa ešte niekoľko krát priebežne testovali. Keďže nám nepriaznivá pandemická situácia zasiahla aj do vyučovania a to bolo na striedačku prezenčné aj dištančné, tak sa aj záverečné testovanie žiakov posunulo a výsledky z neho nám boli zaslané v septembri tohto školského roka.  Žiaci získali osvedčenie a certifikát o absolvovaní programu FinQ. V programe finančnej kultúry budeme pokračovať aj v tomto školskom roku už s terajšími šiestakmi a postupne sa plánuje zapojiť do vzdelávania všetky triedy ŠZŠ a vzdelávať aj ostatných pedagógov aby mohli pracovať s týmto programom.

Riadime sa finančnou rovnicou:

IQ + EQ + FinQ = 3Q PRE ŽIVOT

Koordinátorka finančnej kultúry