• Exkurzia do ČOV v Rimavskej Sobote

Tak ako iným školám,  aj nám sa podarilo vybaviť exkurziu do čističky odpadových vôd v Rimavskej Sobote. ČOV sme navštívili  31. mája 2018 v dopoludňajších hodinách.

Sprievodcu nám robil pán Tibor Gréč, ktorý spravuje ČOV. Poskytol  nám informácie o tom, ako sa spracúva znečistená voda z kanalizácie a mení sa na ekologicky čistú, ktorá sa potom odvádza do Rimavy. Mnohí žiaci na tomto mieste boli prvýkrát a boli veľmi prekvapení, ako a kam putuje voda po vyčistení. Pán  Gréč nás oboznámil s technológiou čistenia vôd. Previedol nás prevádzkou a porozprával nám o mechanickom a biologickom čistení vôd.  Vysvetlil nám, ako fungujú jednotlivé nádrže a čo sa v nich deje.

Žiaci v jednotlivých ročníkoch mali zadané úlohy, ktoré sledovali počas výkladu, zapisovali si dané údaje a vypytovali sa na fungovanie jednotlivých zariadení. Exkurzia mala nasledovné časti.

1.Príprava

• zameranie – ČOV je zariadenie, ktoré slúži na zbavenie nečistôt a škodlivých látok zo splaškovej, či priemyselnej odpadovej vody a tak zabraňuje znečisťovaniu životného prostredia
          • miesto – ČOV Rimavská sobota
          • sledované ciele - čistenie vody troma spôsobmi -mechanicky (usadzovanie kalu), biologicky (prečistenie mikroorganizmami) a chemicky (likvidácia rozpustených škodlivých látok)
          • správanie – v súlade so školským poriadkom
          • doprava – pešo, presun po chodníkoch a po krajnici ( krátky úsek )

Triedy:

3. a 4. ročník – sledovať priebeh celej exkurzie ( zodp. Mgr. Trochová a Mgr. Révészová)

5.ročník – putovanie vody – celá trasa až po vypustenie do rieky ( zodp. Mgr. Zelezník )

6. ročník –hrubá sedimentácia ( zodp. Mgr. Gondová )

7. ročník - spracovanie kalu ( zodp. Ing. Hazucha )

8. ročník – biologické čistenie a dezinfekcia ( zodp. PaedDr. Valigurská )

9. ročník a variant B –fyzikálno-chemické čistenie ( zodp. PaedDr. Urbanová)

Pretože bolo veľmi pekné počasie, žiaci mali možnosť dôkladne si prezrieť celý areál, s čím boli veľmi spokojní. Na záver ako odmenu za slušné správanie žiaci dostali upomienkové darčeky. Téme ČOV sa ešte budú venovať na hodinách Vlastivedy, Biológie a Chémie.

V budúcnosti určite ešte využijeme možnosť pozrieť sa do iných objektov v našom meste.