• Deň vody 2018

Aj v tomto školskom roku sme si pripomenuli významný deň v kalendári - Deň vody. História Svetového dňa vody sa začala na 47. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v novembri roku 1992 na konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Voda má pre všetky organizmy nesmierny význam.  Je nenahraditeľnou zložkou pitného režimu a najdôležitejšou súčasťou potravinového reťazca. Voda je kolískou života na našej planéte, bez nej by život nemohol existovať. S  vodou sa stretávame od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života.

Hneď po druhej vyučovacej hodine sa žiaci celej školy stretli na školskom dvore, kde bol nástup a informácia o tomto dni. Žiaci do družstiev boli rozdelení v zložení z každého ročníka, aby si mohli navzájom radiť a spolupracovať. Najskôr žiaci do vriec pozbierali v areáli školy odpad a za touto činnosťou nasledovala kresba na chodník.

Aktivity I. stupňa:

1. roč. vymaľovať potôčik a rastlinky okolo neho,

2. roč. nájsť východisko z vodnej cestičky,

3. roč. popísať kolobeh vody v prírode,

4. roč. vylúštiť tajničku na tému voda.

Všetky aktivity na I.sutpni mala na starosti p.učiteľka Mgr. Ňuňuková, ktorá výborne a vhodne pripravila všetky činnosti.

Aktivity II. stupňa:

1. skutočniť odhad vody, ktorá nakvapká za 1.vyučovaciu hodinu do odmerky,

2. náučná beseda na kvalitu vody v RS a význam vody pre všetky organizmy,

3. napísať test zameraný na otázky o vode a vodnom prostredí,

4. uskutočniť ochutnávku ochutenej vody s uhádnutím,

5. premietnuť film o vodnom prostredí na Slovensku,

6. besedovať o ČOV a význame odpadovej vody.

Nakoniec boli všetky súťaže vyhodnotené a nielen víťazné družstvo ale i ostatní žiaci boli odmenení za svoje vedomosti. Dňa vody sa celkom zúčastnilo  24 žiakov z I. stupňa a 28 žiakov z II. stupňa.

Počas besedy bolo žiakom vysvetlené, že význam vody bol výstižne zhrnutý do niekoľkých bodov  Európskej charty o vode, ktorá bola vyhlásená Európskou radou 6.5.1968 v Štrasburgu.

Spomeňme aspoň niektoré:

• Bez vody niet života. Je hodnotou, ktorá je pre akúkoľvek ľudskú činnosť nenahraditeľná.
          • Zásoby sladkej vody nie sú nevyčerpateľné. Treba ich chrániť, rozumne s nimi nakladať o podľa možnosti rozmnožovať.
          • Znečisťovanie vody je škodlivé pre človeka i ostatné živé tvory, ktoré od nej závisia.
          • Vodné zdroje musia byť sledované o vyhodnocované.
          • Voda je spoločným dedičstvom, ktorého hodnotu musia uznávať všetci.

Voda nepozná hranice, ako spoločný zdroj si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu. Každý je povinný využívať vodu starostlivo a hospodárne. Po vyhodnotení sa žiaci rozišli do svojich učební a zhodnotili si tento deň. Dali námet na hodiny Výtvarnej výchovy, kde  môžu nakresliť to, o čom sa hovorilo a čo sa naučili o tomto významnom dni. Daná téma sa samozrejme môže rozobrať na hodinách Slovenského jazyka a tiež na hodinách Biológie.

Už teraz môžeme vysloviť želanie, že o rok sa zasa takto stretneme.