• PREDCHÁDZAJME ÚRAZOM!

• Úrazy sú najčastejším dôvodom hospitalizácie detí, a to hlavne žiakov 1. stupňa. V dôsledku úrazov zomiera vo svete 10-15% ľudí. U detí sú to najčastejšie dopravné nehody, utopenia, pády, úrazy hlavy, otravy, popáleniny.

Nato, ako predchádzať takýmto úrazom sme chceli poukázať na našom ďalšom stretnutí so žiakmi 1. stupňa ŠZŠ. Pustili sme si krátke, ale zato výstižné filmy, kde formou kreslenej figúrky bolo ukázané aké dôsledky môžu mať naše nesprávne konania. Po filme nasledovala krátka beseda o možnostiach úrazov v školskom prostredí. Čomu a ako sa máme vyvarovať. Vyvrcholením akcie bolo zhotovenie plagátu pre výstrahu a upozornenie na nebezpečenstvá, ktoré na nás číhajú.

Väčšine úrazov sa dá predchádzať. Ak k nim dôjde je dôležité poznať telefónne čísla 112, 155 číslo záchrannej služby.

• SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT

• Dňa 4. októbra  2019 sme si so žiakmi 1. stupňa pripomenuli Svetový deň zvierat. Hovorili sme o nenahraditeľnom  význame zvierat pre život človeka, o potrebe humánneho správania sa ku všetkým zvieratám / hospodárskym, spoločenským i voľne žijúcim / a potrebe ich ochrany. Sledovali sme prezentáciu a krátke rozprávky o rôznych druhoch zvierat. V skupinách sme vytvorili pekné plagáty zo života zvierat.

• JESENNÉ RADOVÁNKY

• Pani jeseň zamávala s čarovnou palicou a príroda sa premenila na krásnu, bohatú a pestrofarebnú komoru.
            Zo žiakmi 1. stupňa sme tú pestrosť a bohatosť zachytili vo výtvarných prácach. Žiaci podľa svojich schopností, možností i fantázie strihali, lepili, maľovali. Z ich snaženia vzišli krásne výtvarné práce, ktoré zdobia našu nástenku s jesennou tematikou. Sú tam jesenné stromy, listy, rôzne jesenné ovocie i šarkany ako znak jesenných radovánok.

• EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU 2019

• Dňa 27. septembra 2019 sa naša škola, tak ako po minulý rok, zúčastnila európskeho týždňa športu.

Vzhľadom na odlišné športové aktivity, sa škola rozdelila na prvý a druhý stupeň.

Prvý stupeň súťažili v priestoroch školy, kde boli nasledovné aktivity:

• rýchla chôdza okolo školy,
            • pomalý beh okolo školy,
            • súťaživé hry,
            • pohybové hry s loptami,
            • aktivity so švihadlami,
            • prekážkový beh,
            • spoločná vybíjaná s upravenými pravidlami.

Druhý stupeň sa presunul do mestskej záhrady, kde sa uskutočnili tieto aktivity:

• hod granátom a loptičkou na vyznačený obdĺžnik,
            • člnkový beh medzi stromami,
            • skákanie vo vreci,
            • hry s loptami.

Počasie nám všetkým prialo, hoci, ráno bola veľká hmla, neskôr sa ukázalo slniečko a na obed bolo všetkým i horúco. Deťom sa aktivity veľmi páčili, najviac sa smiali na disciplíne „ skákanie vo vreci “. Zaujímavý bol beh „slalom pomedzi stromy“, kde sa hodnotil najlepší čas.

Po skončení všetkých aktivít, deti zbierali lesné plody /gaštany a žalude/, ktoré budú potrebovať na pracovnom vyučovaní, pri vytváraní jesenných výrobkoch.

Na záver môžeme skonštatovať, že akcia na veľmi vydarila.

• VÝSTAVA MsKS RIMAVSKÁ SOBOTA

• Každoročne sa v jesenom období chodíme pozrieť na výstavu ovocia, zeleniny a okrasných rastlín v Mestskom kultúrnom stredisku v Rimavskej Sobote.

Žiaci videli domáce hospodárske zvieratká, poľnohospodársku techniku, povozili sa na koči a ochutnali vystavené ovocie a zeleninu. Samotná výstava ich zaujala. V škole sme si na záver zahrali pexeso o ovocí.

27. septembra 2019