• OKTÓBER - MESIAC ÚCTY K STARŠÍM

• V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších. Tak ako končí leto a začína jeseň, prichádza staroba nenápadne a pomaly. Nedá sa jej vyhnúť. Staroba je výzva a neznamená koniec životnej aktivity. Preto viac ako inokedy venujeme pozornosť starším ľuďom ,ich životu ,starostiam a problémom ale aj radostiam a spomienkam na mladosť. Starší ľudia nie sú menejcenní,majú síce určité zdravotné ťažkosti,mnohí aj zložité životné pomery ale napriek tomu je v ich očiach spokojnosť a radosť. Sú to krásni ľudia vďaka ich životnej múdrosti. So žiakmi Praktickej školy sme sa rozprávali o ich starkých, a o pomoc i ktorú im môžu poskytnúť. Popri tom sme pre nich vyrobili malé pozdravy ako prejav lásky a vďaky.

• SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT

• Dňa 4. októbra  2021 sme si so žiakmi 1. stupňa pripomenuli Svetový deň zvierat. Hovorili sme o nenahraditeľnom  význame zvierat pre život človeka, o potrebe humánneho správania sa ku všetkým zvieratám / hospodárskym, spoločenským i voľne žijúcim / a potrebe ich ochrany. Pracovali sme s krátkou prezentáciou. Sledovali sme príbehy o lesných zvieratách. Zahrali sme si online puzzle so zvieratami z celého sveta.  Skladali sme papierové puzzle  s obľúbenými domácimi zvieratkami  a vytvorili z nich pekné plagáty.

• EURÓPSKY TÝŽDEŇ ŠPORTU 2021

• Dňa 29. septembra 2021 sa naša škola, tak ako po minulé roky, zúčastnila európskeho týždňa športu. Vzhľadom na odlišné športové aktivity, sa škola rozdelila na prvý a druhý stupeň.  Jednotlivé športové aktivity sa uskutočňovali individuálne po triedach.

Prvý stupeň súťažil v priestoroch školy, kde boli nasledovné aktivity:

• rýchla chôdza okolo ihriska,
            • pomalý beh okolo ihriska,
            • súťaživé hry so švihadlami,
            • preťahovanie lanom
            • pohybové hry s loptami,
            • aktivity so švihadlami,
            • prekážkový beh,
            • spoločná prehadzovaná s upravenými pravidlami.
            • hádzanie loptičkou na cieľ
            • štafetový beh

Druhý stupeň sa presunul školský dvor, kde sa po skupinách uskutočnili tieto aktivity:

• hod loptičkou na cieľ,
            • člnkový beh,
            • triafanie do kužeľov,
            • hry s loptami,
            • prekážkový beh,
            • skok do diaľky s rozbehom,
            • cvičenie Hooping,
            • cvičenie na fit lopte.

Počasie nám všetkým prialo, hoci, ráno bola veľká hmla, neskôr sa ukázalo slniečko a na obed bolo všetkým i horúco. Deťom sa aktivity veľmi páčili, najviac sa smiali pri cvičení na fit lopte a pri preťahovaní lanom.  Zaujímavý bol člnkový beh, kde sa hodnotil najlepší čas.

Po skončení všetkých aktivít, deti zbierali lesné plody /gaštany a žalude/, ktoré budú potrebovať na pracovnom vyučovaní, pri vytváraní jesenných výrobkoch.

Na záver môžeme skonštatovať, že akcia na veľmi vydarila.

Európsky týždeň športu sa každoročne koná v čase  od 23. do 30. septembra.

Ľudí nabáda k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu.

Do  tejto aktivity sa zapojila aj Praktická škola.

Aktivity sme uskutočnili 29. septembra 2021 v priestoroch našej  školy.

So žiakmi sme si vyskúšali power jogu  podľa cvičiteľky na Youtube, a taktiež  cvičenia na fit lopte zamerané na posilnenie spodnej časti brucha.

Keďže k pohybu patrí aj tanec, tak sme si so žiakmi vyskúšali pár tanečných krokov valčíka.

Myslím, že tento deň sa nám vydaril a domov sme odchádzali s pocitom aktívne a zdravo využitého dňa.

• JESEŇ PANI BOHATÁ

• V mesiaci september sme so žiakmi Variantu C privítali jeseň. Zhotovili sme obraz s jesenným motívom s použitím prírodného materiálu, ktorý sme si spoločne nazbierali v areáli školy.

• DETSKÁ POLICAJNÁ AKADÉMIA

• Na začiatku septembra zavítala k žiakom 2. stupňa pani policajtka kpt. Mgr. Lenka Lásová. Priniesla pre našich žiakov pracovné zošity „detskej policajnej akadémie“, ktoré budú využívať aj na hodinách etickej výchovy a informatiky. Zoznámila nás s prácou našej polície a  informovala nás ako máme postupovať v prípade, ak niekotrí z nás budú potrebovať pomoc. Druhá časť bola venovaná bezpečnosti na internete – na  „sociálnej sieti". Ďakujeme, že nám rozšírila naše obzory na bezpečný svet internetu a zákona.

Dňa 22. 9. 2021 zavítala na 1. stupeň našej školy pani policajtka. Žiakom sa veľmi páčila uniforma a makety zbraní a pomôcok, ktoré policajti používajú. Žiaci plnili zadávané úlohy z pracovného zošita „Póla radí deťom“ s radosťou. Priraďovali Póle predmety, ktoré sú vhodné pre deti. Zopakovali si dôležité tiesňové telefónne čísla a oboznámili sa s prácou polície.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie ktoré sa bude konať v lete.